Как да познаем възрастта на едно куче: 5 знака, които ще ви насочат
И така, попаднали сте на очарователно куче в приюта – или дори на бездомно животно на улицата пред блока, което искате да приберете у дома. Но когато става въпрос за грижа за новия ви космат другар, има една важна подробност, която трябва да знаете: възрастта му.
От избора на храна до това какво кучешко легло да купите или дейности, с които да ангажирате животното – да знаете на колко години е кучето е съществена информация, която ще ви помогне да вземете някои важни решения за неговото отглеждане.
Въпреки че е малко вероятно да успеете да я определите с точност, има начини да получите поне приблизителна представа за възрастта на четириногото. Ветеринарният ви лекар може да направи най-доброто предположение, но има още няколко признака на стареене, които могат да ви ориентират.
5 начина да познаете възрастта на едно куче
- Проверете зъбите му
Състоянието на зъбите е отличен и сравнително точен начин да познаете възрастта на едно куче. До около осем месеца четириногите вече разполагат с пълния набор от постоянни зъби. Така че, ако кученцето все още има млечни зъби, вероятно е на възраст под 8 месеца.
Състоянието на зъбите на възрастните животни също може да ви даде някои улики. Когато кучето е в първите години от живота си, зъбите му обикновено са бели, с малко или никакво натрупване на зъбен камък. Перлено белите зъби обикновено са индикация, че едно четириного е в ранна възраст.
С напредване на възрастта кучетата стават все по-често страдат от проблеми със зъбите като натрупване на плака и зъбен камък. Въпреки че има изключения, колкото по-лошо е състоянието на зъбите на животното, толкова по-възрастно е то, пишат от PetMD.
- Огледайте козината му
Точно като хората, по-възрастните кучета имат повече сиви косми, които обикновено се увеличават с годините. Когато животните достигат 7-10 години, има вероятност да имат сиви или бели петна на гърдите, муцуната или задните части. Но сивата козина не е единствената разлика, която ще забележите в козината: в много от случаите тя е по-светла при по-старите четириноги.
- Погледнете в очите му
Ясни и живи ли са очите на кучето? Ако е така, то вероятно не е на повече от 3 или 4 години. Това е така, защото с възрастта лещата в окото образува нещо като синкава, прозрачна мъгла. Смята се, че това е нормална част от стареенето, която не засяга зрението, въпреки че като цяло то се влошава малко с възрастта.
Други очни заболявания, типични за по-старите четириноги, като катаракта и глаукома, също могат да доведат до помътняване на очите на кучетата или синкаво оцветяване на зеницата. Тези състояния засягат зрението на кучетата и изискват лечение от ветеринарен лекар.
- Оценете нивото му на активност
Енергийното ниво на кучетата може да варира значително от ден на ден и не е свързано само с възрастта. Имайте предвид правилото 3-3-3, когато осиновявате ново куче: Повечето четириноги прекарват три дни, чувствайки се претоварени и нервни в новия си дом, последвани от три седмици, за да се установят и три месеца, за да изградят доверие и да се свържат с вас. Това, както и всяко заболяване или неразположение, може да повлияе на енергийните нива на животното.
След като питомецът ви свикне с вас и грижите ви, можете по-правилно да прецените колко енергичен е той в действителност. Кученцата и по-младите (до 2-годишна възраст) кучета изглеждат сякаш изпълнени с безкрайна енергия и могат да играят с часове, преди да се уморят. По-възрастните кучета, от друга страна, са по-малко енергични и игриви. Те се нуждаят от много повече почивка и сън в сравнение с по-младите си събратя. По-възрастните кучета често стават сковани и бавни, особено по-големите породи.
- Породата също играе роля
Породата на кучето има реално влияние върху това колко бързо остарява, както и каква ще бъде продължителността на живота му. Например, едно 8-годишно Чихуахуа ще бъде енергично и може да изглежда доста подобно на едно 3-годишно. Обратно, един Немски дог на 8 години вероятно ще изпитва хронични здравословни проблеми като артрит, тъй като се намира към края на живота му. По външния му вид ще си личи, че е възрастно куче.
А ако не знаем породата на кучето или то няма такава?
Същото правило обикновено се прилага спрямо размера на кучето: малките четириноги живеят по-дълго и следователно стареят по-бавно, докато по-големите кучета имат по-кратък живот и стареят по-бързо.
Вижте още:
6 неща, които вашето възрастно куче би искало да ви каже
Стават ли кучетата по-малко игриви с възрастта